عینک آفتابی

12 روش تشخیص عینک آفتابی اصل از تقلبی

تشخیص عینک آفتابی اصل از تقلبی

استفاده از عینک آفتابی زمانی بهترین تاثیر را بر روی سلامت چشم‌های شما دارد که از نوع استاندارد باشد و فریم آن نیز به راحتی بر روی صورت شما قرار گیرد پس شما باید اطلاعات کافی از تشخیص عینک آفتابی اصل و تقلبی را داشته باشید. اگر به دنبال یک مرکز معتبر جهت خرید عینک آفتابی هستید گالری عینک چشم شهر میتواند گزینه خوبی برای خرید شما باشد. یک عینک خوب از برند معروف قیمت بالایی دارد و گاهی شما پول زیادی برای خرید یک عینک برند پرداخت می‌کنید. اما ممکن است بعدها متوجه شوید که فقط یک کپی خوب از برند مورد نظر، با قیمت بالا به شما فروخته شده است.

از آنجا که بازار خرید و فروش جنس‌های تقلبی داغ است، بهتر است پیش از خریدن یک عینک برند با راه‌های تشخیص عینک اصل از تقلبی آشنا شوید. توجه به نکته‌های مختلفی می‌تواند کمک کند تا در زمان خرید عینک به اصل یا تقلبی بودن آن پی ببرید.

با ما در مروری بر این نکته‌ها همراه باشید.

راه‌های تشخیص عینک آفتابی اصل:

برای تشخیص یک عینک آفتابی اصل راه‌های مختلفی پیش روی شما است:

1- بررسی برچسب و لوگوی عینک:

برچسب نام عینک به‌طور معمول روی شیشۀ راست عینک چسبانده می‌شود. نام و لوگوی شرکت نیز روی بخش داخلی دسته عینک، در بخشی که کنار گوش قرار می‌گیرد، حک یا نوشته می‌شود. دقت کنید نام برند درست و بدون غلط املایی نوشته شده باشد. برای مثال اگر شما عینک برند ریبن را خریداری می‌کنید، دقت کنید که دارای نوشته Ray Ban باشد و نه چیز دیگری. هرگونه تفاوت در نوع نوشتار نشانگر تقلبی بودن عینک است.

بهترین راه تشخیص درست بودن نوشته نام و لوگوی برند مورد نظر این است که سری به وبسایت آن شرکت بزنید. دقت در نوع فونت و رنگ آن هم اهمیت زیادی دارد. توجه داشته باشید که نباید هیچ تفاوتی در فونت نوشتار و رنگ نوشته در نمونه‌های مختلف عینک آن برند دیده شود.

2- بررسی شماره مدل عینک:

هر عینک استانداردی که در یک کمپانی معتبر ساخته شده، دارای شماره مدل ویژه خود است. این شماره به‌طور معمول روی بخش داخلی دسته عینک نوشته می‌شود. برای اطمینان از اصل بودن عینک کافی است این شماره را در لیست شماره مدل عینک، و در سایت آن برند جست‌وجو کنید. اگر شماره مدل عینک را در بین شماره عینک‌های آن برند پیدا کردید، پس عینک اصل را خریداری کرده‌اید.

3- خرید از فروشنده معتبر:

خرید از فروشنده معتبر هم می‌تواند خیال شما را درباره اصل بودن عینک آسوده سازد. فروشندگان معتبر اعتبار خود را برای به دست آوردن سود بیشتر، از فروش عینک‌های تقلبی به خطر نمی‌اندازند. اگر هم از فروشندگان اینترنتی خرید می‌کنید، فروشگاهی را انتخاب کنید که اصل بودن کالا را ضمانت کرده باشد. همچنین امکان پس دادن آن، در صورت تقلبی بودن عینک وجود داشته باشد.

 

 

راه های تشخیص عینک آفتابی اصل

 

4- جعبه عینک:

جعبه عینک آفتابی اصل هم اطلاعات مختلفی را در اختیار شما می‌گذارد. نخستین نکته‌ای که برای تشخیص عینک آفتابی اصل از تقلبی باید به آن توجه کنید، بودن نام برند و لوگوی آن روی جعبه عینک است. شماره سریال عینک را هم در روی جعبه جست‌وجو کنید و آن را با اطلاعات بروشور و روی قاب عینک تطبیق دهید. از دیگر اطلاعات روی جعبه عینک، مدل، رنگ، اندازه‌های قاب عینک و نام کشور تولیدکننده آن است. نام کشور سازنده روی دسته عینک هم باید نوشته شده باشد. برگه ضمانت عینک، به همراه برخی توضیحات دیگر هم داخل جعبه گذاشته می‌شود.

5- جای عینک:

جا عینکی هم تکلیف شما را برای تشخیص عینک آفتابی اصل از تقلبی روشن می‌کند. در سایت هر برندی می‌توانید جاعینکی‌های آن را ببینید و با جاعینکی که در حال خرید آن هستید، مقایسه کنید. جای عینک آفتابی برندهای معروف باکیفیت و زیبا هستند. همراه آنها هم دستمال عینکی است که نام و لوگوی برند بر روی آن نوشته شده است.

6- آزمودن لنز یا شیشه عینک:

جنس لنز عینک‌های آفتابی از شیشه یا پلی‌کربنات ساخته می‌شود. بسیاری از لنزهای عینک آفتابی از برندهای معروف، مانند ریبن، از جنس شیشه و با کیفیت بالا هستند. شیشه‌ای نبودن لنزها در این برندها نشانگر تقلبی بودن آن است. برای آزمودن شیشه عینک به آرامی با پشت ناخن خود به آن ضربه بزنید تا ببینید شیشه است یا از جنس دیگری ساخته شده است.

7- کیفیت قاب یا فریم عینک:

بررسی کیفیت قاب عینک یکی دیگر از راه‌های تشخیص عینک آفتابی اصل است. قاب یا فریم عینک‌های آفتابی اصل بسیار باکیفیت و سبک هستند. قاب‌های نمونه‌های مشابه آنها در انواع تقلبی، وزن بیشتری دارند و به زیبایی، دقت و کیفیت نمونه‌های اصل ساخته نشده‌اند. در مقایسه عینک‌های فلزی اصل و تقلبی، متوجه سنگین بودن انواع تقلبی آن خواهید شد. در این مورد یک نکته کلی را به خاطر داشته باشید. برخلاف عینک‌های تقلبی، وزن عینک آفتابی اصل شما را خسته نخواهد کرد و جای آن روی بینی شما نخواهد ماند.

بودن هرگونه خط و خش، جای جوش، موج، تاب و هرچیز دیگری که نشانگر کیفیت پایین فریم‌ باشد هم گویای تقلبی بودن آن است. برخی از برندها فریم‌های پلاستیکی هم تولید می‌کنند، اما ظرافت در ساخت و کیفیت این فریم‌ها نیز بسیار بالا است. با نگاه کردن از بالا به قاب عینک، متقارن بودن یا نبودن آن را هم بررسی کنید.

8- بررسی لولای عینک:

لولاهای عینک‌های آفتابی اصل باکیفیت و محکم هستند و باز و بسته شدن آنها نه خیلی سفت و نه شل است. باز و بسته کردن دسته عینک‌های آفتابی راحت است، اما شل و بدون کنترل نیست.

 

 

تشخیص عینک آفتابی اصل

 

9- توجه به نوشته‌های روی دسته عینک:

برخی از واژه‌های نوشته‌شده روی دسته عینک آفتابی گویای تقلبی بودن آنها است. بودن کلمه‌های High Quality به‌معنای بسیار باکیفیت، Inspired By به‌معنای الهام گرفته از و Replica به‌معنای کپی بر روی دسته‌های عینک‌های آفتابی، گویای غیراصل بودن آنها است.

10- کیفیت مواد و مهارت در ساخت عینک:

عینک برند معتبر دارای کیفیت بالایی است که در نگاه اول هم خود را نشان می‌دهد. محکم و بادوام بودن دسته و جنس خوب شیشه از موارد مهم در اصل بودن عینک‌های آفتابی است. هیچ‌گونه خط و خش، و عامل سوال‌برانگیز بر روی فریم و لنز عینک اصل دیده نمی‌شود. پدهای روی بینی در عینک‌های فلزی هم باید از مواد خوبی ساخته شده باشند. برخی از برندها نام خود را بر روی این قطعه‌های ریز هم ثبت می‌کنند.

11- محافظت چشم در برابر پرتوهای فرابنفش:

از دیگر ویژگی‌های عینک‌های آفتابی اصل، محافظت چشم در برابر پرتوهای فرابنفش است. این مسئله در آزمایش لنزها مشخص می‌شود. با قرار دادن لنزها در دستگاه مخصوصی به نام فتومتر، مقدار جذب پرتوهای فرابنفش و دیگر پرتوهای آسیب‌رسان خورشید به وسیله لنز عینک مشخص می‌شود. مقدار قابل‌قبول جذب پرتوهای مضر خورشید برای چشم باید بالاتر از 95 درصد باشد.

12- توجه به قیمت عینک:

قیمت عینک هم تاحدودی بیانگر اصل یا تقلبی بودن آن است. بسیاری از فروشندگان عینک‌های تقلبی در ابتدا قیمت بالایی برای کالای خود ارائه می‌کنند، اما با چانه زدن مشتری، تخفیف زیادی به او می‌دهند. این نکته مشخص‌کننده غیراصل بودن عینک است. قیمت عینک‌های برند بالا است و تخفیف زیادی ندارند. اما به این نکته هم توجه داشته باشید که قیمت بالا هم نمی‌تواند مشخص‌کننده اصل بودن عینک باشد. پس باید اطمینان از اصل بودن عینک را از راه‌های دیگری به دست بیاورید.

سخن پایانی:

زمان خرید عینک از مراکزی خرید کنید که تحت نظر اپتومتریست باشد و اپتومتریست به عنوان یک فرد تخصصی در زمینه عینک های آفتابی و طبی میتواند راهنمای خوبی برای انتخاب شما باشد. از آنجایی که رشته اپتومتریست رشته ای هست که به صورت تخصصی در زمینه تجویز و ساخت عینک های آفتابی و طبی استاندارد در سطح جامعه خدمات رسانی انجام میدهد وجود یک اپتومتریست در زمانی که شما عینکتان را انتخاب میکنید میتواند یک راه حل بسیار خوب برای یک انتخاب استاندارد باشد.شما با مطالعه مطالب فوق به راحتی میتوانید به تشخیص عینک آفتابی اصل از تقلبی پی ببرید.

11 دیدگاه در “12 روش تشخیص عینک آفتابی اصل از تقلبی

 1. فاطمه گفت:

  بسیار عالی و کاربردی ممنون از سایت خوبتون

  1. admin گفت:

   خواهش میکنم در خدمتتون هستیم

 2. Arezo.zare گفت:

  بسیار عالی ممنون

  1. admin گفت:

   خواهش میکنم ممنون از توجه شما

   1. نازنین گفت:

    بسیار ممنون از مطلب مفیدتون

    1. مدیر سایت گفت:

     ممنون از توجه شما مطالب در زمینه عینک به صورت هفتگی منتشر میشه

 3. admin گفت:

  ممنون از توجه و نگاه شما

 4. مهسا گفت:

  مقيد و كاربردي🙏

  1. admin گفت:

   ممنون از توجه شما

 5. مهرخ گفت:

  بسیار عالی👌

  1. admin گفت:

   ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.