عینک طبی آفتابی

عینک طبی آفتابی یا عینک دو منظوره

عینک طبی آفتابی یا عینک دو منظوره

از آنجایی که فواید خورشید و پرتوهای لذت بخش مادون قرمز را نمی توان نادیده گرفت، اما نور فرابنفش آن، که نامرئی و غیرقابل تشخیص است و به صورت مستقیم یا غیر مستقیم از پایین و طرفین به ما می رسد، ممکن است به چشم ما آسیب برساند و منجر به بیماری های چشمی مانند: آب مروارید، دژنراسیون ماکولا و آب مروارید و حتی سرطان شود. بنابراین ما می بایست از چشمان خود در برابر پرتوهای مضر خورشید محافظت کنیم. اگر شما عیوب انکساری در چشم دارید که باید با عینک طبی اصلاح شود و از طرفی نیاز به حضور طولانی مدت زیر نور خورشید دارید، با خرید عینک طبی آفتابی می توانید به طور همزمان از فواید هر دو نوع عینک بهره مند شوید.

عینک طبی آفتابی یا عینک دو منظوره چیست؟

عینک طبی آفتابی یا عینک دو منظوره، عینک آفتابی دارای لنز طبی می باشد که مطابق با نسخه چشم شما ساخته می شود که رنگ شیشه ی آن را نیز می توانید مطابق با سلیقه ی خودتان انتخاب نمایید. در بیشتر اوقات این نوع عینک به عنوان، عینک آفتابی با قدرت شناخته می شود، زیرا این نوع عینک علاوه بر طبی بودن و بر طرف نمودن عیوب انکساری چشم همچون: نزدیک بینی، دوربینی یا هر نوع مشکل بینایی دیگر دارای شیشه های رنگی می باشد که از چشمان شما در برابر اشعه‌های مضر خورشید محافظت می کند.
چه کسانی ممکن است به عینک طبی آفتابی نیاز داشته باشد؟
افرادی که چشمان ضعیفی دارند، مشکل اساسی که اغلب آنها با آن مواجه هستند؛ بحث استفاده از عینک‌های آفتابی است، آنها به دلیل مشکل بینایی نمی توانند زیر نور خورشید از عینک آفتابی استفاده کنند و استفاده ی همزمان از عینک آفتابی و طبی هم برایشان امکان پذیر نخواهد بود. این افراد برای رفع این مشکل یا می بایست از لنز‌های طبی استفاده کنند (که در این مورد با مشکلات عدیده ای برخورد خواهند کرد) و بعد عینک آفتابی بزنند یا از عینک های طبی آفتابی استفاده نمایند.

پیشنهاد میکنیم بخوانید: عینک طبی آفتابی چیست؟

امکان استفاده از عدسی های مختلف در ساخت عینک طبی آفتابی

عدسی عینک طبی آفتابی را می توان از مواد مختلفی از جمله عدسی های با شاخص بالا، پلی کربنات، پلاستیکی، تریوکس و حتی لنزهای شیشه ای ساخت. بنابراین هنگام انتخاب عدسی های طبی برای عینک آفتابی خود، چندین نوع عدسی یا لنز وجود دارد که باید به آنها توجه داشته باشید:

لنزهای فتوکرومیک:

رنگ این نوع لنزها هنگام بیرون رفتن و در زیر نور خورشید تیره تر و در داخل خانه شفاف تر می شوند، به این معنی که آنها به طور خودکار با تغییرات در شرایط نور محیط تنظیم می شوند. اگر نمی خواهید دو جفت
عینک (طبی و آفتابی)، حمل کنید و مدام در شرایط مختلف تعویض کنید، این نوع عینک به شما پیشنهاد
می شود، عینک های فتوکرومیک معایبی نیز دارد که می بایست به آن توجه کرد.
فعالUV -فناوری بکار رفته در ساختار این نوع لنزها به گونه ای است که تغییر رنگ لنزها توسط نور
تا حدی توسط شیشه جلو مسدود می شود، منجر به اختلالUV می شود و از طرفی در داخل خودرو، که نور
در تغییر رنگ عدسی شده و رنگ لنز تیره نمی شود .
– یکی دیگر از معایب این نوع عینک ها این است که، تغییر رنگ این نوع لنز ها در دماهای متفاوت یکسان نیست. به عنوان مثال: وقتی هوا سرد است، رنگ این نوع لنزها بسیار تیره تر از زمانی هستند که هوا گرم است.

لنزهای پلاریزه:

تابش خیره کننده می تواند برای هرکسی که وقت خود را در فضای باز می گذراند مشکل ساز باشد. عینک های آفتابی دارای لنزهای پلاریزه تابش خیره کننده را تا حد زیادی از بین می برند و باعث بهبود راحتی بصری و در نهایت منجر به کاهش خستگی چشم می شود. این لنزها برای زمان هایی که در نزدیکی آب، رانندگی و ورزش در فضای باز هستید، پیشنهاد می شود. در مورد لنزهای پلاریزه این نکته را باید خاطر نشان کرد که با عینک آفتابی پلاریزه، دید شما هرگز واضح تر نخواهد شد.

لنزهای تطبیق رنگ:

با انتخاب این گزینه، بینایی‌شناسان لنزهای تجویزی شما را با لنزهای عینک آفتابی اصلی مطابقت می‌دهند. شما با استفاده از این لنزها علاوه بر محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش از ظاهری شیک و مطابق با مد روز اطمینان حاصل می کنید.
لنزهای آینه ای:
کسانی که شیک پسند و دنبال روی مد هستند، لنزهای آینه ای برای آنها ایده آل است. این لنزها دارای روکش آینه ای هستند که بیشتر از هر عینک رنگی معمولی به بازتاب نور از چشمان شما کمک می کند.
انتخاب لنز مناسب در عینک طبی آفتابی نسبت به فعالیت و اهداف شما
عینک طبی آفتابی یا همان عینک دو منظوره را می‌توان برای هر نوع لنز، از جمله لنز دو کانونی و پیشرونده، استفاده کرد. بسیار مهم است که نوع مناسبی از لنز را برای عینک آفتابی خود انتخاب کنید زیرا تا حد زیادی به عملکرد و فعالیت روزمره ی ما بستگی دارد. هنگام انتخاب لنز مناسب باید از مزایای لنزها مطلع باشید.
نیازهای خودتان از عینک را با بخش های زیر مطابقت دهید و ببینید چه نوع عدسی ممکن است نیاز شما را برآورده کند:
– اگر از نظر بدنی فعال هستید و علاقه مند به ورزش در فضای باز هستید: لنزهای پلی کربنات به شما پیشنهاد می شود زیرا این نوع لنزها در برابر ضربه مقاوم هستند.
– اگر چشمان شما در مقابله با روشنایی و تابش خیره کننده‌ حساس هستند: لنزهای پلاریزه به شما پیشنهاد می شود که باعث خنثی شدن نور و منجر به راحتی بصری می شود.
-اگر به دنبال لنزهای هوشمندتری هستید که نسبت به میزان نور خورشید که ممکن است با آن مواجه شوید به طور خودکار تیره یا روشن شوند: لنزهای فتوکرومیک به شما پیشنهاد می شود. که خصوصیت حائز اهمیت این لنزها این است که برای فعال کردن تغییر رنگ به اشعه یو وی نیاز دارند.
– اگر همیشه عجله دارید و نگران افتادن عینک خود هستید: لنز های ضد خش به شما پیشنهاد می شود. در این صورت دیگر نگران خراشیدگی یا شکستگی عینک های طبی خود در طول زمین خوردن های مکرر نخواهید شد.

وجود سبک های متفاوت قاب در عینک های دو منظوره

عینک‌های دو منظوره تقریباً در انواع مدل‌های فریم، از شکل چشم گربه‌ای گرفته تا شکل گرد، شکل مربع تا شش ضلعی در دسترس هستند، یک نکته وجود دارد که اکثر متخصصان در این زمینه می‌خواهند آن را در نظر داشته باشند: عینک‌های طبی آفتابی که با انحنای شدید ساخته می‌شوند، معمولاً بینایی را مختل می‌کنند و از طرفی این احتمال نیز وجود دارد که عینک های طبی آفتابی شما با وجود خمیدگی از دید خوبی برخوردار باشد و این نظریه ممکن است از فردی به فرد دیگر، با توجه به بینایی و الزامات عملکردی متفاوت باشد.

نکاتی که قبل از خرید عینک دو منظوره می بایست به آن توجه کرد:

مراجعه مجدد به چشم پزشک برای معاینه چشم : ممکن است نیاز به تغییراتی در نسخه چشم خود داشته باشید، به عنوان مثال: فاصله مردمک ممکن است نیاز به تنظیم داشته باشد تا امکان قرارگیری درست مرکز لنزها فراهم شود.
امتحان کردن نمونه عینک آفتابی: برای بررسی پوشش مطلوب از دور چشم، عینک آفتابی را امتحان کنید. همچنین باید اطمینان حاصل کنید که این عینک برای فعالیت های روزانه و استایل شما مناسب است و یا اینکه در فعالیت های خارج از منزل عالی به نظر می رسد؟
بعد از بررسی کامل این مراحل به سایت عینک فروشی چشم شهر مراجعه کرده و با اطمینان از محصولات با کیفیت و اصیل آن با خیال راحت و با مشاوره از متخصصین ما بهترین نوع عینک طبی آفتابی یا همان عینک دو منظوره خود را انتخاب و خرید نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.