عینک آفتابی

عینک آفتابی پلاریزه چیست؟

عینک آفتابی پلاریزه چیست؟

با وجود تمام فوایدی که خورشید برای ما دارد، نور آن ممکن است مشکلات بینایی جدی برای ما به وجود آورد.
از آنجایی که استفاده از عینک آفتابی استاندارد یک امر ضروری به حساب می آید، عینکی که قرار است از چشمان شما در برابر اشعه ی مضر خورشید محافظت کند می بایست فاکتورهای لازم همچون، خاصیت پلاریزه را داشته باشد. اگر قصد خرید عینک آفتابی با وجود تمام فاکتورهای ضروری و پوشش UV، را دارید بهتر است به سایت عینک فروشی چشم شهر مراجعه کنید، این فروشگاه با دارا بودن عینک های با کیفیت و اصیل خود این اطمینان را به شما می دهد که با خرید از این سایت هرگز پشیمان نخواهید شد.
شما ممکن است هنگام خرید عینک آفتابی با واژه ی پلاریزه برخورد کرده باشید، ما در این مقاله قصد داریم در مورد عینک آفتابی پلاریزه و نحوه عملکرد و همچنین برخی از مزایا و معایب این نوع عینک توضیح دهیم، بنابر این برای آشنایی بیشتر با این نوع عینک تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

عینک های ضد تابش یا پلاریزه چیست؟

زمانی که نور به سطوح ناهموار برخورد کند، در زوایای مختلف منعکس و پراکنده می شود، اما زمانی که نور به سطوح صاف مانند آب آرام، برف، جاده های صاف و شیشه برخورد کند، در یک زاویه منعکس می شود که این نور درست در چشمان شما انعکاس پیدا کرده و باعث ایجاد تابش خیره کننده می شود و از آنجایی که تابش خیره کننده؛ رنگ واقعی اشیا را مخدوش و دیدن آنها را سخت می کند، بسیار آزاردهنده می باشد. عینک آفتابی پلاریزه باعث کاهش تابش نور از این سطوح و رفع این مشکل می شود و علاوه براینکه شما را در برابر خطرات تابش خیره کننده شدید محافظت می کند؛ دید با وضوح بیشتری را نیز برای شما به ارمغان می آورد.

نحوه ی عملکرد لنزهای غیر پلاریزه

عینک های آفتابی غیر پلاریزه به احتمال زیاد حاوی رنگ‌ها و رنگدانه‌های خاصی هستند که صرفا برای کاهش شدت هر نوری طراحی شده است و اشعه ماوراء بنفش خورشید را جذب می‌کنند و از رسیدن آنها به چشم جلوگیری می‌کنند. فناوری این نوع عینک ها برای همه انواع نور خورشید، صرف نظر از هر جهتی که نور ارتعاش می کند، یکسان عمل می کند. در نتیجه، تابش خیره کننده همچنان با شدت بیشتری نسبت به سایر نورها به چشمان شما می رسد و بینایی شما را تحت تاثیر قرار می دهد.

نحوه ی عملکرد لنزهای پلاریزه

عینک آفتابی پلاریزه که از یک فیلتر شیمیایی پوشانده شده است، تابش خیره کننده را کاهش می دهد. این نوع عینک ها امواج نوری که از سطوح افقی منعکس می شوند، را مسدود کرده و تنها به امواج نور عمودی اجازه عبور می دهند. لنزهای پلاریزه در رنگ های مختلف موجود هستند، رایج ترین رنگ ها خاکستری و قهوه ای می باشند، اما رنگ های سبز، زرد و ملانین نیز از محبوبیت زیادی برخوردار هستند، رنگ های تیره تر تأثیر قوی تری نسبت به بقیه دارند و سایه آنها به مواد مورد استفاده برای ساخت لنزها بستگی دارد.

مزایای لنزهای پلاریزه

معمولا عینک آفتابی باکیفیت دارای لنز پلاریزه هستند که در ادامه به چند مورد از مزایای این نوع لنز اشاره می کنیم:
– لنزهای پلاریزه مناسب برای انواع عینک از جمله طبی و آفتابی می باشند؛ عینک دارای لنز پلاریزه توسط افراد حساس به نور، از جمله بیماران پس از جراحی آب مروارید و افرادی که به طور مداوم در معرض نور شدید خورشید از پنجره هستند، در داخل خانه استفاده می شود.
– کمک به رانندگان و ورزشکاران برای دید با وضوح بیشتر؛ رانندگان در حین رانندگی با حوادثی همچون تصادف با عابران پیاده و مشکلاتی مثل برف کوری و آفتاب سوختگی و آب مروارید چشم مواجه هستند، در این مواقع عینک آفتابی پلاریزه به عنوان بهترین وسیله به رانندگان و ورزشکاران کمک می کند تا با وضوح بیشتری ببینند و از این خطرات در امان باشند.
– کاهش تابش خیره کننده : لنزهای پلاریزه دارای یک پوشش شیمیایی هستند که نور افقی را مسدود کرده و باعث کاهش تابش خیره کننده می شود.
– تعبیه فیلتر نامرئی در این نوع لنزها؛ یکی از مزایای مهم این نوع لنزها امکان تعبیه فیلتر تقریبا نامرئی در لنزها را دارد تا بدین وسیله میزان بازتاب نوری که وارد چشم می شود را از بین ببرد. لنزهای پلاریزه نه تنها تابش خیره کننده را کاهش می دهند، بلکه تصاویر را واضح تر و وضوح بصری بهتر و راحتی را افزایش می دهد.

– انتخاب مناسب و خوب برای افرادی که بیشترین زمان را در خارج از خانه سپری می کنند؛ لنزهای پلاریزه برای افرادی که زمان زیادی را در خارج از منزل می گذرانند گزینه بسیار خوبی هستند. لنزهای پلاریزه نه تنها انعکاس روشن و تابش خیره کننده ناخواسته را کاهش می دهند، بلکه به بهبود وضوح دید در موقعیت های روشن نیز کمک می کنند.

مزایای لنزهای پلاریزه را به طور خلاصه می توان به صورت زیر بیان کرد:

– راحتی بصری شما را افزایش می دهد.
– تضاد بین روشنایی و تاریکی را تشدید می کند.
– دید اشیا را واضح تر می کند.
– فشار چشم را کاهش می دهد.
– به شما امکان دید رنگ های واقعی را می دهد.
– بازتاب و تابش خیره کننده را کاهش می دهد.
معایب لنزهای پلاریزه
از آنجایی که لنزهای پلاریزه برای محافظت از چشمان شما در برابر نور شدید و کاهش تابش خیره کننده عالی هستند، دارای برخی معایب نیز هستند؛
– لنزهای پلاریزه برای همه مناسب نیستند؛ به عنوان مثال افرادی که بینایی آنها ممکن است به نحوه تغییر نور لنز حساس باشد یا وقتی از لنزهای پلاریزه نگاه می کنند، احساس سرگیجه می کنند، برخی نیز هنگام استفاده از این لنزها همه چیز سه بعدی به نظرشان می آید، در این شرایط این نوع لنز های برای این افراد انتخاب اشتباهی می باشد و انتخاب لنزهای رنگی برای آنان بهترین گزینه می باشند.
– موقعیت های کم نور و رانندگی در شب؛ برخی از لنزهای پلاریزه برای کاهش تابش خیره کننده هنگام رانندگی به بازار عرضه شده اند و از آنجایی که نور را مسدود می کنند موجب اختلال رانندگی در شب می شوند.
-نگاه کردن به صفحه نمایش؛ هنگام نگاه کردن به انواع صفحه نمایش مثل دستگاه های خودپرداز، تلفن همراه و… با این لنزها، صفحه نمایش تیره تر دیده می شود و خواندن اطلاعات از صفحه نمایش را دشوار می کند.
– دیدن یخ در جاده هنگام رانندگی و همچنین دیدن لکه های یخی هنگام اسکی؛ افراد در این شرایط با وجود دشواری دید باید از استفاده از این نوع عینک اجتناب کنند.

راه های تشخیص لنزهای پلاریزه

برای اینکه مطمئن شوید که عینک آفتابی شما پلاریزه هست یا نه؛ چند راه ساده و آسان وجود دارد، که در ادامه به بیان آن می پردازیم ؛
– سعی کنید به یک سطح بازتابنده هم با لنز و هم بدون لنز نگاه کنید. لنزهای پلاریزه منجر به کاهش تابش نور روشن از سطوح بازتابنده و افزایش کنتراست شده که سرانجام به دید واضح و آسان اشیا در نور روشن کمک می کند.
– راه دیگر بررسی لنزهای پلاریزه، نگاه کردن به صفحه نمایش است. لنزهای پلاریزه اغلب می تواند دیدن صفحه نمایش را دشوارتر از لنزهای رنگی معمولی کند. نگاه کردن با لنزهای پلاریزه، صفحه نمایش سیاه یا بسیار تیره به نظر می رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.